5 óvintézkedés, amit érdemes megtenni utazás előtt
Beköszöntött az ősz és sokan erre az időszakra időzítik az éves szabadságukat, egy hosszabb utazást és hagyják maguk mögött az otthonukat. A nyarat követő csapadékosabb, viharos időjárás, valamint az üresen hagyott otthonok egyaránt növelik a nem várt események bekövetkezésének kockázatát, melyeket jobb elkerülni.
Milyen óvintézkedéseket tegyünk, mielőtt hosszabb időre magára hagyjuk otthonunkat? Összeállítottuk azokat a fontos tennivalókat, amiket mindenképp érdemes megtenni, mielőtt útnak indulunk:
- Fontos, hogy amit csak lehet, áramtalanítsunk vagy kapcsoljunk ki. Legyünk alaposak, sétáljunk végig a lakásunkban és ahol lehet, húzzunk ki minden elektromos berendezést (pl. TV, mosógép, hűtő, villanybojler, számítógép, kávéfőző, stb.) a konnektorból. A „standby” üzemmódban lévő készülékeket is vonjuk ki a működésből amíg távol vagyunk, ezzel energiát spórolunk és egy esetleges villámcsapás káros következményeitől is megóvhatjuk a készülékeket.
- Nem kell, hogy mindenki tudja, hogy nem vagyunk otthon! Legyünk előrelátóak, és lehetőleg ne beszéljünk senkinek sem arról, hogy hány napig nem leszünk otthon. Ezen a téren maradjunk tudatosak a közösségi médiumok használatában is. Ha élménybeszámolót szeretnénk tartani, célszerű hazatérésünk után fotókat megosztani a “nagyközönséggel”.
- Fontos, hogy az idegeneknek ne tűnjön fel, hogy otthonunk üresen áll. Célszerű a családunk valamelyik tagjának kulcsot adni, hogy gondozza a növényeket, ürítse ki a postaládánkat, kertes ház esetén rakja ki a kukát, vagy söpörje össze a kapu előtt felgyűlt falevelet, amíg távol vagyunk. Így a házban/lakásban napi szinten lesz mozgás, és senkinek nem fog feltűnni, hogy az otthonunk egy ideig üresen áll.
- Ne csak a beázástól, a hívatlan vendégektől is óvjuk lakásunkat! A nagy sietségben ne csak arra figyeljünk, hogy minden ruhát bepakoltunk-e, hanem arra is, hogy minden ablak, ajtó, nyílászáró és lehetséges behatolási pont zárva legyen. Ha van, ne felejtkezzünk el a pince, garázs vagy a melléképületek nyílászáróinak ellenőrzéséről se. Biztonságunkat tovább növelheti, ha ingatlanunkba riasztóberendezést, vagy távolról is követhető kamerákat szereltetünk, esetleg távfelügyeletet kérünk egy biztonságtechnikai cégtől.
- Fontos, hogy rendelkezzünk otthonbiztosítással, és figyeljünk oda minden fontos feltételre, ami kizárja, vagy csökkenti a kártérítést. Ilyen lehet például, ha a kapkodásban véletlenül nyitva hagyjuk az ablakot, a következő nap pedig eláztatja a lakást az eső. Ebben az esetben hiába van beázás ellen biztosításunk, az ablakon át történő vizesedésre az alapkonstrukciók nem nyújtanak fedezetet.
Ha ezeket a lépéseket kipipálta, akkor nincs más hátra, mint élvezni utazása minden pillanatát. Akár pihenni, akár üzleti útra indul, otthona így biztonságban lesz.
Kössön lakásbiztosítást online az E-Otthonbiztositas.hu portálon, ahol összehasonlíthatja több hazai biztosító minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítás (MFO) ajánlatát, sőt az önnek leginkább megfelelőt akár azonnal meg is kötheti.
Kellemes és biztonságos utazást kívánunk!